Genel Bilgiler
 • 2014-2015 İş Takvimi
 • Sınava Nasıl Hazırlanabilirim?
 • Geçmişte Çıkmış Sınav Soruları
 • Online Hazırlık Test Sınavları
 • Nasıl Mezun Olurum?
 • ÖSYS  İşlemleri
 • Yeni Kayıt İşlemleri
 • Kayıt Yenileme İşlemleri
 • Diploma İşlemleri
 • Tasdikname İşlemleri
 • Çıkma Belgesi

 • Açık Öğretim Lisesi Müdürünün Sınav Öncesi Mesajı

  Açık Öğretim Lisesi Müdürümüz web sayfamızda “Müdürümüzden mesaj var” adlı köşede zaman zaman siz değerli öğrencilerimize yönelik yazılar yazarak bilgiler vermekte sizlerle hasbihal etmektedir. Sizlere daha faydalı olmak amacıyla sınavlar öncesinde Müdürümüz Osman Özdemir’le röportaj yaptık. Faydalı olacağını umuyor başarılar diliyoruz.

  Soru 1- Açık Öğretim Lisesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

  O. Özdemir – Açık Öğretim Lisesi 1992-1993 Eğitim Öğretim yılında kurulmuş kredili sisteme göre uzaktan eğitim –öğretim yapan bir kuruluştur. Bu alanda Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da önde gelen bir kuruluştur.


  Soru 2- Açık Öğretim Lisesinin Mevcut öğrenci sayısı ne kadar?

  O. Özdemir- Açık Öğretim Lisesine kayıtlı Aktif-Donuk ve Silik olmak üzere toplam 1.400.000 dir. Aktif öğrenci sayımız yani 12-13 Mayıs 2012 de sınava girecek öğrenci sayımız 616.000 dir.


  Soru 3- Yılda kaç sınav yapıyorsunuz?

  O. Özdemir- Yılda 3 dönem sonu sınav yapılmaktadır. 3. Dönem sınavına 18 yaş ve 18 yaş üzerinde olan öğrencilerimiz girmektedir. Dönem sonu sınavlarının dışında Bakanlığımızın emirleri doğrultusunda ek sınavlar da yapılmaktadır.


  Soru 4- Öğrencilerimizin sınavlardaki  başarı durumu nedir?

  O. Özdemir- Çalışanlar, sınava hazırlananlar, kitaplarını alıp okuyanlar, gayret edenler başarılı oluyorlar. Bu zamana kadar 515.648 öğrencimiz mezun olmuş bu da öğrencilerimizin başarısını gösteriyor. 21-22 Ocak 2012 tarihinde yapılan sınavda 10.567 öğrencimiz mezun olmuştur.


  Soru 5- Mezun olan öğrenciler diplomalarını nasıl alıyorlar?

  O. Özdemir – Diplomalar sınav sonuçları açıklandıktan sonra iki ay içerisinde hazırlanarak il merkezlerindeki(Koordinatör) Halk Eğitim Merkezlerine gönderiyoruz. Mezunlarımız diploma harçlarını yatırarak bu merkezlerden şahsen veya vekâlet yolu ile diplomalarını alabilirler.


  Soru 6- 2012 yılında bazı illerde diploma töreni düzenlediniz. Amacınız neydi?

  O. Özdemir –Öğrencilerimizin mezuniyet sevincini hep birlikte paylaşalım, farkındalık oluşturalım istedik. Çok da güzel oluyor. Çok güzel tepkiler alıyoruz. İleride de bu faaliyetlere devam edeceğiz.

  Bu konuda illerde töreni organize eden İl Milli Eğitim Müdürlüklerine, töreni gerçekleştiren ve törene ev sahipliği yapan Halk Eğitim Merkezlerine, törene bakanlık temsilcisi olarak katılan Açık Öğretim Lisesi personeli arkadaşlarıma, diploma törenlerine katılan mezun öğrencilerimize teşekkürü borç biliyorum.


  Soru 7-  Türkiye’de kaç Merkezde sınav yapılıyor?

  O. Özdemir- Türkiye’de 550  nin üzerinde  il ve ilçe merkezinde sınav yapıyoruz. Ayrıca Batı Avrupa Programı öğrencilerimiz için Almanya’nın 4 kentinde(Köln, Münih, Berlin, Stuttgart ) Orta Doğu programı öğrencilerine ise Suudi Arabistan’ın üç şehrinde (Cidde, Riyad, Medine) Sınav yapılıyor. Daha önce Libya’nın Trablusgarp şehrinde de yapılan sınavlarımız şu anda yapılamıyor.


  Soru 8- Kitaplarla ilgili neler söylersiniz?

  O. Özdemir- Ders Kitabı içeriklerimiz web sayfamızda var. Ancak öğrencilerimizin kitapla buluşmasını sağlamak için ücretsiz ders kitabı dağıtımı projesi kapsamında kitaplar gönderilmektedir. Öğrencilerimizin seçmiş oldukları derslerin kitaplarını kitap dağıtımı yapılan merkezlerden-okullardan almalarını ve sınav sonrasında başarılı oldukları derslerin kitaplarını geri teslim etmelerini tavsiye ediyorum.


  Soru 9- Öğrencilere ders seçimi konusunda neler söylemek istersiniz?

  O. Özdemir- Kayıt yenileme ve ders seçme işlemlerini zamanında yapmalarını, ders seçerken öncelikle ortak-zorunlu dersleri seçmelerini, kendi işlerini kendilerinin takip etmesini bu konuda web sayfasında bulunan kısımları dikkatlice okumalarını tavsiye ediyorum.


  Soru 10- Öğrencileriniz sınava nasıl hazırlanmalılar?

  O. Özdemir- Öncelikle kitapları okusunlar, kitapların sonundaki özet kısımları ve soruları mutlaka okusunlar ve çözsünler. Geçmiş dönem sınavlarında çıkmış sorulara göz atabilirler, ayrıca online testlerimizi çözerek, internet tv.’yi de seyrederek veya internet radyoyu da dinleyerek hazırlanabilirler. Ders kitaplarının dışında kitap okuyan öğrencilerimiz, kendilerini yetiştirmek için gayret gösterenler sınavlarımızda daha başarılı oluyor.


  Soru 11- Sınavlarda yanlış sorular doğruları götürüyor mu?

  O. Özdemir- Açık Öğretim Lisesi Sınavlarında her dersten 20 soru sorulmaktadır. 20 Sorudan 9 tanesine doğru cevap verenler 45 puan alarak başarılı oluyorlar. Yanlışlar doğruları götürmediğinden öğrencilerimizin her soruyu cevaplamaları faydalarına olacaktır.


  Soru 12- Öğrencilerin durumları ile ilgili bir sıkıntıya düştüklerinde nereye başvurmalarını tavsiye edersiniz?

  O. Özdemir- Öncelikle web sayfamızdaki bilgileri kontrol etsinler sıkça sorulan sorular kısmından ve diğer kısımlardan cevap bulacaklarına eminim. İl ve İlçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri, Lise ve görevlendirilmiş olan Anadolu Liselerine müracaat edebilirler. ALO 147 yi günün her saatinde arayabilirler  aciklise@meb.gov.tr ye e-posta gönderebilirler, halkla ilişkiler telefonumuzu arayabilirler.


  Soru 13- Daha önce kayıt olup öğrencilik durumu silik konumda olan öğrenciler tekrar devam etmek isterlerse ne yapmaları gerekir?

  O. Özdemir- Bu durumda olan öğrencilerimizin öncelikle şunu bilmelerini istiyorum. Silik ifadesi bir durumu tanımlamak için kullanılıyor. Kayıtlarının tamamen silindiğini anlamasınlar. Silik konumda bulunan öğrencilerimizi biz yeniden aramızda görmek istiyoruz. Bundan dolayı hem yeni kayıt hem de kayıt yenileme dönemlerinde kayıt yenileme işlemi yaptırabilirler. Açık Öğretim Lisesinin iş takviminde belirlenen kayıt yenileme ve yeni kayıt tarihleri içerisinde kayıt bedellerini ilgili bankalara yatırdıktan sonra sadece öğrenci numaraları ile kayıt bürolarına giderek müracaat edip başvuru işlemlerini yaptırdıktan sonra diğer öğrencilerimiz gibi eğitimlerine devam edebilirler.


  Soru 14-Mezunlarımız için ne düşünüyorsunuz, neler söylersiniz?

  O. Özdemir- Mezunlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarılar dilerim. Üniversiteye devam edenlere ve Üniversite sınavlarına girenlere de ayrıca başarılar diliyorum.

  Ayrıca; Mezunlarımız bulundukları yerlerde Açık Öğretimle ilgili Dayanışma ve yardımlaşma Dernekleri kurabilirler. Açık Öğretim bundan sonra eğitim hayatında daha da önem kazanacak, daha önce yaşanılan sıkıntıları yeni nesillere yaşatmamak için mezun öğrencilerimizin oluşturacağı sivil organizasyonların eğitime katkı sağlayacağını düşünüyorum.


  Son olarak söyleyeceğiniz bir şey var mı?

  O. Özdemir  - Sınava giren bütün öğrencilerimize başarılar, mezunlarımıza bundan sonraki hayatlarında mutluluklar dilerim.


  Okul Müdürünün Diğer Yazıları

   
  Ana Sayfa | İletişim | Ulaşım | Sık Sorulan Sorular | Yardım | Site Haritası