Genel Bilgiler
 • 2014-2015 İş Takvimi
 • Sınava Nasıl Hazırlanabilirim?
 • Geçmişte Çıkmış Sınav Soruları
 • Online Hazırlık Test Sınavları
 • Nasıl Mezun Olurum?
 • ÖSYS  İşlemleri
 • Yeni Kayıt İşlemleri
 • Kayıt Yenileme İşlemleri
 • Diploma İşlemleri
 • Tasdikname İşlemleri
 • Çıkma Belgesi

 • 2010-2011 III.KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ KONUSUNDA TEREDDÜT EDİLEN HUSUSLARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

  1. Silik durumdaki öğrencilerin kaydı nasıl yenilenecek?

  Silik konumdaki öğrencilerin Kayıt Yenileme işlemi, Yeni Kayıt  menüsü altındaki Silik Form C seçeneğinden yapılmalıdır.

  2. Silik durumdaki öğrencilerin kayıt ücreti yatırma / yatıramama  sorunu ?

  Silik konumda olup, bankaya kayıt yenileme ücreti yatıramayan ya da yatırdığı halde Açık Öğretim Lisesi Bilgi Sisteminde yatırdığı görülemeyen öğrencilerin, T.C. Kimlik Numaraları sistemimizde kayıtlı olmayabilir. Bu durumdaki öğrencilerin  öncelikle  kimlik bilgilerinin (özellikle T.C. Kimlik No) sistemden güncellenmesi halinde yukarıda bahsedilen sorunlar ortadan kalkacaktır. Öğrencilerimiz, T.C. Kimlik No güncellemesi için, kimlik fotokopisi ve bir dilekçe ile  0 312 296 94 92 ‘ye faks çekmeleri gerekmektedir.

  3. Sınav İli alanı boş gelen  öğrencilerin Kayıt Yenileme işlemleri nasıl yapılacak?

  Öğrencinin Sınav İli boş ise,  bu öğrencinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde Adres bilgileri yoktur ya da hatalıdır.  Bu öğrencileri Nüfus Müdürlüğüne yönlendirerek, adresinin sisteme kayıt edilmesi ya da düzeltilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmadan Kayıt Yenileme işleminin yapılması mümkün değildir.

  Öğrenci Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde Adres bilgilerini güncellediği anda Kayıt Yenileme işlemi yapılabilir.

  4. Öğrencinin mazereti dolayısı ile ikameti haricinde bir yerde sınava girmesi gerekiyor ancak yeni Sınav Bölgesi İlini nasıl ekleyeceğim!

  Senaryo :

  Söz gelimi öğrenci Mernis’teki kayıtlara göre ikametgah adresi Antalya olsun. Ancak şu anda Ankara’nın Keçiören ilçesinde askerlik görevini yaptığını düşünelim. Askerlik mazereti dolayısı ile sınava Ankara’da ve Keçiören civarında girmek istediğini varsayalım. Bu öğrencinin işlemi sistemde nasıl yapılacak?

  Cevap : 

           I.      Öğrencinin kayıt yenileme işlemini yapınız. Kayıt Yenileme işlemi yapılırken Sınav merkezi listesinde Mernis’te ikamet yeri Antalya olduğundan sadece Antalya ve  ilçeleri görüntülenecektir, bunlardan herhangi bir ilçeyi seçiniz ve kayıt yenileme işlemini tamamlayınız.

         II.       Kayıt yenileme işlemi tamamlandıktan sonra Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Sınav Bölgesi İl Ekleme seçeneğini tıklayın. Gelen Ekranda;

   Sınav İli : Ankara

  Sınav İli Değişiklik Nedeni : Askerlik

  Açıklama : Askerlik görevini yapmaktadır..

  Girdikten sonra Kaydet butonuna basınız. Böylece Ankara ili öğrencinin Sınav Merkezi listesine eklenmiş oldu.

        III.      II Madde gerçekleştirildikten sonra, öğrenci kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme girdiğinde, Ankara ve ilçelerini Sınav Merkezi listesinde görecektir. Öğrencinin buradan  Keçiören’i seçip kaydetmesi gerekmektedir. Öğrenci bu işlemi yapmadığı taktirde 1. maddede seçilen Sınav Merkezi’nde (senaryoya göre Antalya’da) sınava girmek zorunda kalır. Öğrenciye bu seçimi mutlaka yapması gerektiğini hatırlatınız eğer kendisi yapamayacak durumda ise yardımcı olunuz.

  Not:  Açık Öğretim Lisesi  Müdürlüğü, sisteme beyan edilen mazeretlerin  belgelerini, irtibat bürolarından sonradan talep edebilir.

  5. Resim ekleme ile ilgili problemleri nasıl çözeceğim?

           I.      Web kamerası ile öğrencinin fotoğrafını  çekiniz.

         II.      Paint, photoshop, Picture Sizer vb. programlarla fotoğrafın boyutunu , genişlik 105  yükseklik 135 piksel’ e indirgeyiniz.  Fotoğraf boyutları,  bu değerlere indirgendiğinde  kapladığı alanın 2-10 KB aralığında bir değer olduğu görülecektir.

        III.      Yukarıdaki işlemler yapıldığında, resim artık sisteme aktarılmaya hazırdır.

      IV.       Resmin sisteme nasıl ekleneceği hakkındaki belgemiz için buraya tıklayınız.

  Not : Eğer başvuru yoğunluğu resim düzenleme işlemini yapmanıza engel ise, öğrencinin fotoğrafını çekiniz, ad_soyad ya da tc numarası ile fotoğrafı bilgisayarınızın bir klasörüne kaydediniz.  Öğrencinin kayıt yenileme işlemini yapıp gönderiniz.

  Yoğunluk azaldığında,  ilgili öğrencilere ait fotoğrafları yukarıda açıklanan işlemleri yaptıktan sonra sisteme aktarabilirsiniz.

   
  Ana Sayfa | İletişim | Ulaşım | Sık Sorulan Sorular | Yardım | Site Haritası